Üslü Sayı Yazma

Üslü sayı yazma aracımız ile sayılarınızı üslü sayılara ( ⁰ ¹ ² ³ ⁴ ⁵ ⁶ ⁷ ⁸ ⁹ ) dönüştürebilir, üslü sayı için artı (+), eksi (-), parantez () ve çarpı için yıldız (*), x, nokta (.) işaretlerini ekleyebilir, kopyala ve yapıştır yapabilirsiniz.

Kullanım Öncesi Bilgi

Üst sayı için değer girerken sağ tarafa kaydırmanız gerekebilir. Bunun için sol tarafına boşluk ekleyin.

Üslü Sayı Yazma Aracı Örnek: 4⁽²⁺⁵⁾*³

Üst
Alt

Üslü Sayı Oluşturma

Üslü sayı oluşturmak için alt alan ve üst alan için sayı yazmalısınız. Elbette burada dikkat etmeniz gereken bir durum var. Öncelikle alt sayıyı daha sonra üst sayıyı yazmalısınız. Bunun yerine önce üst daha sonra alt sayıyı yazarsanız sonuç istediğiniz gibi olmayacaktır. Buna dikkat edin lütfen.

Üslü Sayı Nasıl Yapılır

Örnek 1: İlk örneğimiz için alt alana 2 sayısını ve üst alana ise 3 sayısını yazalım. Bu şekilde yazdığımızda alt kısımda yazdığını göreceğiz. Geriye sadece kopyalamak kalıyor. Bu sonucu kopyalamak için kopyala butonuna basmanız yeterlidir. Kopyaladıktan sonra istediğiniz herhangi bir platformda kullanabilirsiniz.

Örnek 2: 2. örneğimizde ise artı (+), eksi (-), çarpı için yıldız (*) ve parantez kullanalım. Alt alan için 2 yazalım ve üst alan için ise (2+3)*4 yazalım. Bu şekilde yazdığımızda 2⁽²⁺³⁾*⁴ sonucunu göreceğiz. Geriye sadece kopyalamak kalıyor. Bu sonucu kopyalamak için kopyala butonuna basmanız yeterlidir. Kopyaladıktan sonra istediğiniz herhangi bir yerde kullanabilirsiniz.

Üslü Sayı için Artı, Eksi, Çarpı ve Parantez Ekleme

Üslü sayı için parantez, çarpı (yıldız(*), x, nokta(.)), toplama (+) ve çıkarma (-) işaretlerini ekleyebilirsiniz. Bunu örnek 2 için vermiştik ama bu sefer başka bir örnek daha yapalım. Örneğin alt için 5 yazalım. Üst için ise (2+5-1)x3 yazalım. Sonuç olarak 5⁽²⁺⁵⁻¹⁾ˣ³ yazdığını göreceğiz. Benzer işlemleri sizde bu şekilde yapabilirsiniz.

Üslü Sayı Kopyala

Üslü sayı için alt ve üst sayıyı yazdıktan sonra kopyalamak için kopyala butonuna tıklamanız yeterlidir. Daha sonra istediğiniz herhangi bir yerde yapıştırabilirsiniz.

Sadece üstte duran küçük sayı kopyalamak istiyorsanız üst alan için sayı yazın ve kopyala butonuna basın. Bu sizin sadece üstte duran küçük sayı kopyalamanızı sağlar.

Scroll to Top